Min kulturuge

Mjødsmagning på Bornholms Middelaldercenter

Sted: Østerlars
Kategorier:
Historie/Kulturhistorie
Madkultur
Dage:
17. september

I stormandens sal bliver I præsenteret for den ypperste drik, gudernes drik: Mjød.

I mødes af vores formidler i dragt ved indgangen til Middelaldercenteret. Sammen går I til den befæstede stormandsgård og her kommer historiens vingesus til live. I salens stemningsfulde rammer med gang i ildstedet og de levende lys, bliver I klogere på mjød og middelalderens fest-etikette. 

Vi smager op til 4 forskellige slags mjød, bl.a. vores egen opskrift "Stormandens mjød" med urter oprindeligt hjemmehørende på Hammershus i middelalderen. Med til mjøden får I en lille smagsoplevelse af bornholmske specialiteter.

Der er naturligvis også mulighed for at købe mjød med hjem!  

Arrangementet finder sted efter normal åbningstid, og vi vil derfor gerne have en idé om antal gæster. Skriv en mail eller sms for at reservere en plads til arrangementet til jane@bornholmsmiddelalercenter.dk eller sms til tlf. 23286740.